beczka danaid

„beczka Danaid” odnosi się do ciężkiego, bezowocnego i niekończącego się wysiłku lub trudu, który nie prowadzi do osiągnięcia celu lub rozwiązania problemu

Co to znaczy „Beczka Danaid”?

W przenośni, „beczka Danaid” opisuje sytuację, w której mimo wykonywania nieustannych wysiłków nie można osiągnąć zamierzonego celu lub rezultatu, co może prowadzić do frustracji i poczucia bezsensu.

Beczka Danaid to wyrażenie, które ma swoje korzenie w mitologii greckiej, a dokładniej w historii Danaid. W mitologii tej Beczka Danaid jest symbolem kary, która spotkała Danaidy za zabicie swoich mężów w noc poślubną. Opowieść ta stanowi doskonały przykład przenośni, która znalazła swoje miejsce w języku i kulturze.

W mitologii greckiej Danaidy były córkami Danaosa, króla Argos, który miał 50 córek. Danaos miał z konieczności wydać swoje córki za mąż za synów swojego brata, Egiptiusza. Jednak z przerażeniem dowiedział się, że synowie Egiptiusza planowali zabić jego i jego córki w noc poślubną. Danaos ostrzegł swoje córki i dał im nakaz zabijania swoich mężów podczas pierwszej nocy poślubnej, aby się obronić przed tą zbrodnią. Jednak tylko jedna z córek, Hypermnestra, nie wykonała rozkazu ojca.

Za swoje czyny pozostałe Danaidy zostały potępione. Ich karą było napełnienie beczki bez dna wodną niesioną w sitach. Oznaczało to, że bez względu na trudy, które podejmowały, nigdy nie były w stanie napełnić beczki ani zakończyć swojego zadania. To właśnie z tego mitologicznego kontekstu wywodzi się przenośne znaczenie wyrażenia „beczka Danaid”.

W przenośni, wyrażenie „beczka Danaid” odnosi się do ciężkiego, bezowocnego i niekończącego się wysiłku lub trudu, który nie prowadzi do osiągnięcia celu lub rozwiązania problemu. Jest to metafora trudu, który nie przynosi żadnych efektów ani satysfakcji, przypominając nam o beznadziejności niektórych przedsięwzięć.

5/5 - (1 ocen)

Beczka Danaid co to znaczy?

Jeżeli znasz inne znaczenie słowa Beczka Danaid napisz poniżej

Stale aktulizujemy naszą bazę słów na podstawie Waszych sugestii.Możesz wpisać również nowe przykłady użycia słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *