Barok – znaczenie słowa

Słowo barok jest używane w kontekście architektury, sztuki i muzyki. Jego pochodzenie można śledzić do XVII-wiecznej Portugalii, gdzie określenie to oznaczało „perłę o nierównym kształcie”. W tym samym czasie w Hiszpanii słowo to było używane w odniesieniu do niestandardowych lub ekstrawaganckich stylów.

Architektura Baroku

Architektura baroku charakteryzuje się bogatymi dekoracjami, skomplikowanymi formami i przesadnymi ornamentami. Została stworzona w celu podkreślenia ważności i majestatu kościołów oraz pałaców. Najbardziej znanymi przykładami architektury barokowej są Pałac Schönbrunn w Wiedniu, Katedra Notre Dame w Paryżu oraz Kościół San Carlo alle Quattro Fontane w Rzymie.

Sztuka Baroku

Sztuka baroku charakteryzuje się dramatyzmem, ekspresją i emocjonalnym oddechem. Prace tego okresu często przedstawiają sceny biblijne lub historyczne, a także portrety królów i arystokratów. Najbardziej znani artyści barokowi to Caravaggio, Rembrandt van Rijn i Peter Paul Rubens.

Muzyka Baroku

Muzyka baroku charakteryzuje się bogatymi harmoniami, skomplikowanymi melodiami i rytmiczną strukturą. Najbardziej znani kompozytorzy tego okresu to Johann Sebastian Bach, George Frideric Handel i Antonio Vivaldi. Muzyka baroku jest nadal popularna dzięki jej pięknemu brzmieniu i trwałemu wpływowi na muzykę nowoczesną.

Oceń to znaczenie

Barok co to znaczy?

Jeżeli znasz inne znaczenie słowa Barok napisz poniżej

Stale aktulizujemy naszą bazę słów na podstawie Waszych sugestii.Możesz wpisać również nowe przykłady użycia słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *